
Robotizacija proizvodnih procesa
Već 17 godina na prostoru općine Gradiška djeluje firma TIKT manufaktura, koja proizvodi dijelove za mašinsku i autoindustriju. TIKT je svoje poslovanje usmjerio ka kupcima koji imaju potrebu za malim brojem specifičnih proizvoda ili za proizvodima u malim serijama, što zahtijeva specifičan proizvodni proces, jer se strojevi stalno prilagođavaju novim proizvodima i tehnikama rada.
Krešimir Bodrošić, direktor kompanije, naglašava važnost modernizacije proizvodnog procesa: ,,U nekoj prošlosti proizvodnja unikatnih dijelova bila je nespojiva s digitalizacijom i robotizacijom, no s vremenom smo shvatili da je ipak moguće proizvoditi unikatne komade na robotiziranoj mašini, što govori da svaki idući komad u proizvodnji može biti nešto drugo, možemo raditi na istoj mašini 100 komada tako da nemaju veze jedan s drugim.”
Uvidjevši nove standarde i prilike na tržištu, firma je pristupila robotizaciji poslovnoga procesa. Proces robotizacije proveli su tako da su isti provodili unutar vlastitog poduzeća vlastitim radnim kapacitetima i za vlastite potrebe. Ovakvim pristupom stekli su iskustvo koje su nastavili primjenjivati u daljnjem procesu robotizacije nakon završetka implementacije EU4Business projekta.
Problem s kojim se firma suočavala prije implementacije projekta bila je nemogućnost ispunjenja svih postojećih narudžbi i novih kupaca. Kroz EU4Business, taj problem je prepoznat kao potencijal za razvoj tvrtke, što se pokazalo točnim. Nakon nabavke robotskog stroja i digitalizacije firme, uslijedio je rast izvoza od 20%. Zbog novih savremenih proizvodnih procesa, firmi su bili potrebni novi i edukovani radnici koji će upravljati novim proizvodnim sistemom, te je za vrijeme implementacije u firmi otvoreno preko 10 novih radnih mjesta.
,,Postalo nam je šteta da mladi i obrazovani ljudi stoje uz mašinu i samo otvaraju i zatvaraju vrata, umjesto njih to sada radi robot, a oni imaju mogućnost da programiraju buduće radne zadatke za stroj i robot.” zaključio je direktor Krešimir Bodrosić.
EU4Business potiče razvoj poduzetništva, izvozno orijentiranih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj, s ciljem jačanja ekonomije BiH. EU4Business je vrijedan 16,1 milijuna eura, a zajednički ga finansiraju Europska unija (15 milijuna eura) i Vlada SR Njemačke (1,1 milijuna eura). Projekt zajedno provode GIZ, ILO i UNDP.
EU4Business je dio programa Lokalne razvojne strategije - Programa lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH, koje podržava Federalno ministarstvo za ekonomsku suradnju i razvoj (BMZ) SR Njemačke.